Nugriaudėjo Trakinių partizanų dainos

slideon September 3rd, 20121 Comment

Nugriaudėjo Trakinių partizanų dainos

Rugsėjo 1-2 d. įvyko tradicinis Tėvynę mylinčių žmonių sąskrydis “Trakinių partizanai 2012”. Šiais metais jis buvo išskirtinis ne tik dėl gausių renginių, bet ir todėl, kad jis tapo tarptautiniu (dalyvavo svečiai iš Latvijos ir Švedijos). Per dvi sąskrydžio dienas apsilankė daugiau nei 300 žmonių.

Pirmąją renginio dieną veiklos netrūko tiek raumenims tiek ir dvasiai. Kaip ir kasmet Tėvynę mylinčių žmonių sąskrydį pradėjo partizaniškos orientavimosi varžybos, kuriose po atkaklios kovos laimėjo “Mažulių” komanda iš Kauno. Trakiniuose karo rekonstrukcijos klubas “Grenadierius” įkūrė partizanų lauko stovyklą, susirinkusiuosius mokė išgyventi esant ekstremalioms sąlygoms gamtoje. Pasistiprinus šauliškais pietumis, kuriuos paruošė šaulys Valdas Juodka (Briedis), sąskrydžio dalyviai stebėjo Utenos A. Šapokos gimnazijos moksleivių spektaklį “Ėjimas..?” pagal Juozą Grušą (rež. Nerijus Rastenis). Spektaklyje gimnazistai vaizdavo asmens gyvenimo realijas nacistinės okupacijos metu.  Spektaklio žiūrovus sveikino šių metų sąskrydžio dalyviai iš Latvijos vadovaujami sen! Almino Sinevičiaus (Pelkė) ir sajūnių Aušros Kudirkaitės (Skiedra) ir Modestos Genytės (Uršulė).

Šiame sąskrydyje be latvių dalyvavo ir garsus žurnalistas, istorinių filmų režisierius Jonas Ohmanas, kuris pristatė savo filmą “Pabėgimai”. Po filmo peržiūros vyko jau tradicinė diskusija apie laisvės kovų istorijos ekranizaciją. Sąskrydžio dalyviai išreiškė apgailestavimą, jog mūsų kino kūrėjai vis dar retai randa laisvės kovų istorijoje įkvėpimo, todėl ją atkurti reikia užsieniečiams.

Pirmąją dieną vainikavo didysis vakaro koncertas. Vyrų grupė iš Vilniaus “Ugniavijas” kartu sus susirinkusiais dainavo lietuvių karo dainas. Koncertą pratęsė grupė “Kūjeliai” atlikę partizaniškas bei savo kūrybos dainas. Su “Kūjelio” vyrukais visi linksminosi vakaruškose., juk gyvename laisvoje Lietuvoje! Tad kodėl nesidžiaugti! Pasibaigus pirmosios dienos programai didžioji dalis sąskrydžio dalyvių pasitraukė į miško tankmę ir įsirengė partizanišką stovyklavietę. kurioje vyko kovų laužas, o patriotinės dainos nesibaigė iki ryto.

 

Antroji sąskrydžio diena prasidėjo Lietuvos laisvės kovotojų pagerbimu Trakinių kaimo kapinaitėse. Susirinkę didvyrių atminimą pagerbė Lietuvos Respublikos himnu, nuaidėjo karių savanorių salvės. Jame sveikinimo žodį tarė LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas, tradiciškai atvykstantis į Trakinius bei paremiantis renginį. Kasmetiniu renginiu džiaugėsi Anykščių politinių kalinių ir tremtinių pirmininkė, Anykščių rajono garbės pilietė Prima Petrylienė, kuri Trakinių partizanus remia ne tik morališkai bet ir maisto produktais. Antrus metus iš eilės į sąskrydį atvyko renginio rėmėja Europos parlamento narė Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė. Taip pat Trakinių partizanus sveikino Seimo narys Jonas Šimėnas, Kurklių seniūnas Algimantas Jurkus. Renginio rėmėjams ir pagalbininkams Trakinių partizanai įteikė padėkas ir visus pakvietė diskutuoti tema “Kodėl dar gyvas homo sovieticus?”.

Diskusiją moderavo VU istorijas, sovietologas Tomas Vaiseta, į jo užduotus klausimus atsakinėjo Seimo narys dr. Arvydas Anušauskas, Europos parlamentarė Radvilė Morkūnaitė- Mikulėnienė, |Lietuvos ryto” žurnalistas Vytautas Bruveris ir aktyvus sąjūdietis ir visuomeninkas Vidmantas Staniulis. Diskusijoje aktyviai dalyvavo visi sąskrydžio dalyviai.

Po diskusijos karo rekonstrukcijos klubas “Grenadierius” sulaukė daug plovimų. Trakiniuose griaudėjo šūviai ir sprogimai. Karo rekonstruktoriai imitavo partizanų mūšį kurio metu galutinę pergalę pasiekė Lietuvos laisvės kovotojai, atkeršiję sovietams už savo kovos draugų žūtį. Po mūšio rekonstrukcijos tėvynę mylintys žmonės susipažino su dabartinės Lietuvos kariuomenės veikla ir jos ginkluote. Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai suteikė galimybę praktiškai išmėginti ginklus. Partizaniškas dainas su visais žiūrovais dainavo folkloro ansamblis iš Kauno “Kupolė”.

Sąskrydis prasidėjęs sportu juo ir užsibaigė. Vyko partizanų apygardų mažojo futbolo turnyras, kuriame savo jėgas išmėgino ištikimiausi sąskrydžio dalyviai, kurių tarpe kamuolį vaikėsi ir Europos parlamento narė Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė. Pergalę turnyre šventė “Savanorio” komanda.

Apdovanojus sąskrydžio dalyvius ir nuleidus Trakinių partizanų vėliavą išsiskirstyta prižadėjus susitikti kitamet toje pačioje vietoje. Tėvynę mylinčių žmonių sąskrydis “Trakinių partizanai 2013” vyks 2013 m. rugsėjo 6- 7 d.

Organizatoriai dėkoja rėmėjams be kurių indėlio renginys nebūtų toks sėkmingas:

Utenos kraštotyros muziejui, Krašto apsaugos ministerijai, Europos parlamento narei Radvilei Morkūnaitei – Mikulėnienei, Seimo nariui Arvydui Anušauskui, Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Donatui Jankauskui, Žemės ūkio ministrui Kazimierui Starkevičiui, ūkininkui Ramūnui Karbauskiui, korporacijos SAJA sendraugiams ir visiems dalyvavusiems šių metų sąskrydyje.

Trakinių partizanų spaudos tarnyba 

Nuotraukos Mindaugo Mikulėno (partizanas Kilimas). DĖKOJAME!

Vienas atsakymas to “Nugriaudėjo Trakinių partizanų dainos”

  1. tt says:

    gaila, kad pražiopsojau. būtų buvę smagu sudalyvaut, kartu padainuot!

Leave a Reply

Current ye@r *